top of page

Jazzem we władzę ludową!

W ramach obchodów 60. rocznicy PoznaÅ„skiego Czerwca 1956 r. poznaÅ„ski jazzman Maciej Fortuna przygotowaÅ‚ utwór na 8 trÄ…bek, taÅ›mÄ™ oraz urzÄ…dzenia mobilne.

 

Premierowej kompozycji można byÅ‚o wysÅ‚uchać na antenie Radia Merkury - 28. czerwca w godzinach rannych, po czym zespóÅ‚ pod przewodnictwem kompozytora wyruszyÅ‚ historycznym tramwajem przez PoznaÅ„ i wykonywaÅ‚ utwór w różnych częściach miasta.

 

Jego fragment zaprezentowane zostaÅ‚y okoÅ‚o g. 10.30 przy ulicy Gajowej, peÅ‚ne wykonania kompozycji usÅ‚yszeliÅ›my z kolei: o g. 12 przed ZakÅ‚adami Cegielskiego (ul. 28 Czerwca), o g. 13 przy placu Cyryla Ratajskiego, o g. 14 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej oraz godzinÄ™ później przy placu Adama Mickiewicza.

​

Fortuna, który również ukoÅ„czyÅ‚ prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdradza, że tÅ‚o kompozycji tworzÄ… sÅ‚ynne sÅ‚owa Józefa Cyrankiewicza, zarejestrowane fragmenty z pokazowych procesów „trzech” i „dziesiÄ™ciu” wytoczonych powstaÅ„com, relacje Radia Wolna Europa oraz wypowiedzi StanisÅ‚awa Hejmowskiego, obroÅ„cy robotników.
Postaci, która jak zapewnia, zawsze byÅ‚a dla niego wzorem. - Jestem jednak również muzykiem i kompozytorem jazowym, a 1956 rok jest dla tej muzyki w Polsce przeÅ‚omowy - mówi. I przypomina, że wtedy też po raz pierwszy odbyÅ‚ siÄ™ w Sopocie MiÄ™dzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej. - To wtedy powiaÅ‚ wiatr kulturalnych zmian, ponieważ do tego momentu jazz byÅ‚ dla komunistów niczym stonka. Nie można wykluczyć, że wydarzenia czerwcowe wpÅ‚ynęły – w kontekÅ›cie muzyki jazzowej – na liberalizacjÄ™ kursu ówczesnych wÅ‚adz, które przestraszyÅ‚y siÄ™ robotników - dodaje.

​

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

bottom of page