top of page

Jazzem we władzę ludową!

W ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. poznański jazzman Maciej Fortuna przygotował utwór na 8 trąbek, taśmę oraz urządzenia mobilne.

 

Premierowej kompozycji można było wysłuchać na antenie Radia Merkury - 28. czerwca w godzinach rannych, po czym zespół pod przewodnictwem kompozytora wyruszył historycznym tramwajem przez Poznań i wykonywał utwór w różnych częściach miasta.

 

Jego fragment zaprezentowane zostały około g. 10.30 przy ulicy Gajowej, pełne wykonania kompozycji usłyszeliśmy z kolei: o g. 12 przed Zakładami Cegielskiego (ul. 28 Czerwca), o g. 13 przy placu Cyryla Ratajskiego, o g. 14 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej oraz godzinę później przy placu Adama Mickiewicza.

Fortuna, który również ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdradza, że tło kompozycji tworzą słynne słowa Józefa Cyrankiewicza, zarejestrowane fragmenty z pokazowych procesów „trzech” i „dziesięciu” wytoczonych powstańcom, relacje Radia Wolna Europa oraz wypowiedzi Stanisława Hejmowskiego, obrońcy robotników.
Postaci, która jak zapewnia, zawsze była dla niego wzorem. - Jestem jednak również muzykiem i kompozytorem jazowym, a 1956 rok jest dla tej muzyki w Polsce przełomowy - mówi. I przypomina, że wtedy też po raz pierwszy odbył się w Sopocie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej. - To wtedy powiał wiatr kulturalnych zmian, ponieważ do tego momentu jazz był dla komunistów niczym stonka. Nie można wykluczyć, że wydarzenia czerwcowe wpłynęły – w kontekście muzyki jazzowej – na liberalizację kursu ówczesnych władz, które przestraszyły się robotników - dodaje.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

bottom of page